SKU: PKG-DS-GTC-1201
Description
Product Features
  • Supports the Getac B360 and B360 Pro
  • Includes DS-GTC-1201 docking station and DS-DA-418 screen support
  • Ideal for public safety, military, utilities, manufacturing and other demanding environments
  • Fits either computer size – no dock adjustments needed
  • Durable, compact and lightweight
  • One-handed docking
  • Advanced port replication
  • Reinforced mounting bracket
  • Spring-loaded connector head
  • Keyed-lock
  • Powered by Getac 120W vehicle adapter (LPS-140, sold separately)
  • Proudly made in the USA
Product Specs
  • Compatible computer(s): Getac B360 and B360 Pro laptops
  • Docking station dimensions (with mounting bracket): 11.52″ l x 13.79″ w x 2.54″ h (293mm x 350mm x 64mm)
  • Docking station dimensions (without mounting bracket): 11.52″ l x 13.79″ w x 2.41″ h (293mm x 350mm x 61mm)
  • Dock input power: 19V DC
  • Docking station product weight (without mounting bracket): 3.28 lbs (1.49 kg)
  • Docking station product weight (with mounting bracket): 5.22 lbs (2.36 kg)
  • Docking station gross weight: 6.50 lbs (2.95 kg)
  • Product weight: 8.0 lbs (3.63 kg)
User Manuals and Installation Instructions
View PKG-DS-GTC-1201 Manual
Availability, Lead Times and Shipping
  • Basic mounting hardware such as plates or poles: 1-2 weeks to ship
  • Vehicle-specific kits or more complex mounting solutions: 2-4 weeks to ship
  • Powered docking stations with port replication: 4-8+ weeks to ship.
Additional information
Weight 8.3 lbs
Description
Product Features
  • One-handed docking
  • Advanced port replication
  • Reinforced mounting bracket
  • Spring-loaded connector head
  • Keyed-lock
  • Proudly made in the USA
Product Specs
  • Dock input power: 19V DC